Ohjeita suunnittelijoille ja rakentajille

  • Jaa Facebookissa
  • Jaa Twitterissä

Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksella rakentamisen suunnittelua ohjataan henkilöturvallisuuden sekä pelastustoiminnan ja ensihoidon toimintaedellytysten turvaamiseksi. Siten varmistetaan esimerkiksi, että rakennuksessa asuvat ja työskentelevät pääsevät hätätilanteessa poistumaan turvallisesti ja nopeasti. Lisäksi huolehditaan, että pelastus- ja ensihoitohenkilöstön toiminta rakennuksessa on mahdollista ja turvallista. Teemme tiiviisti yhteistyötä kuntien kaavoittajien ja rakennusvalvontojen kanssa.

Rakentamisen suunnittelun ohjaus

Rakentamisen suunnittelun ohjauksen yhteystiedot alueittain ovat alla.

Laita asiasi tiedoksi jokaiselle aluetta hoitavalle henkilölle. Kerrothan viestissäsi perustiedot rakennushankkeesta (mitä rakennetaan, mahdollinen paloturvallisuussuunnittelun vaativuusluokka jne.). Viikolla tulleet työkohteet jaetaan perjantaisin aamupäivällä suunnittelun ohjaustyötä tekevien kesken. Sinuun ollaan sen jälkeen yhteydessä jatkotoimenpiteitä varten mahdollisimman pian.

Aluejako:

Espoo, Kauniainen:

Jukka Saari (PV-luokan hankkeet), jukka.t.saari@espoo.fi 

Nina Piela-Tallberg, nina.piela-tallberg@espoo.fi

Karl-Henrik Widbom, karl-henrik.widbom@espoo.fi

Kaarlo Minkkinen, kaarlo.minkkinen@espoo.fi

Kirkkonummi, Raasepori, Hanko, Inkoo:

Marcus Hindersson, marcus.hindersson@espoo.fi

Rasmus Fredriksson, rasmus.fredriksson@espoo.fi

Lohja, Vihti, Karkkila. Siuntio:

Jukka Saari, jukka.t.saari@espoo.fi

Jani Kuutsa, jani.kuutsa@espoo.fi

Tarkentavia ohjeita eri vaiheisiin

Muita viranomaisohjeita rakentamisen turvallisuuteen liittyen

Opas savupiippujen rakenteista ja paloturvallisuudesta (julkaistu 4.2.2019)

Julkaistu 9.2.2012 klo 15.45 , päivitetty 12.2.2021 klo 12.20

Aihealue:
  • Paloturvallisuus, 
  • Turvallisuusohjeet